Dodana: 8 luty 2007 08:10

Zmodyfikowana: 8 luty 2007 08:10

Wybrano najpiękniejszą polską choinkę

Znamy wyniki konkursu "Choinka Polska 2006 - Internetowa Gala Choinek". Uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród odbyło się 8 lutego w Sali Różowej WOAK.

Ogółem na konkurs wpłynęło 21 zestawów prac, w tym trzy spoza naszego województwa.

 
Zwycięska choinka, zastosowane materiały:  kolorowy papier, brystol, słoma, szyszki z modrzewia, orzechy włoskie, jabłka, złotol, klej, nici

Komisja powołana przez organizatorów postanowiła przyznać Nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego za choinkę wykonaną przez Czesławę i Ewelinę Płońską z Moniek.


Nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego wręczyła
dyrektor Departamentu Informacji i Promocji UMWP
Bożena Bednarek 

Czesława Płońska opowiedziała o zwycięskiej choince:
- Jest to rodzinna choinka, zdobiły ją trzy osoby. O konkursie dowiedziałam się z WOAKu, ponieważ pracuję w ośrodku wiejskim. My tego typu ozdoby choinkowe wykonujemy już dwa lata, a u nas w rodzinie naturalnie zdobione choinki było od zawsze. Dużo ozdób znam z dzieciństwa, ale te najważniejsze na naszej choince gwiazdki są wzorowane na tradycyjnej, malutkiej gwiazdce składanej w harmonijkę, jakie wykonywało się kiedyś. Z tym, że my ją ulepszyliśmy i rozbudowaliśmy. Ozdoby wykonywaliśmy głównie z kolorowego papieru, słomy, szyszek, orzechów włoskich malowanych i kolorowych papierów.

***

Wyróżnienia dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku przyznano:

 
Dyrektor WOAK Andrzej Dyrdał wręcza I wyróżnienie Kołu Małego Plastyka z Monieckiego Ośrodka Kultury w Mońkach

- Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu w Długoborzu, gm. Zambrów,

- uczniom Publicznemu Gimnazjum w Mońkach.

Celem konkursu była popularyzacja zwyczaju własnoręcznie wykonanych ozdób choinkowych charakterystycznych dla poszczególnych regionów Polski.

Przy ocenie nadesłanych prac Komisja zwracała uwagę na tradycyjność ozdób choinkowych, użycie naturalnych materiałów i ogólny wyraz artystyczny. Za niedopuszczalne Komisja uznała zastosowanie sztucznej choinki, co wpłynęło negatywnie na ocenę nadesłanych prac. Komisja uważa, że nadesłane prace były ciekawe i interesujące, co powinno być zachętą do udziału w następnej edycji konkursu.

O pomyśle powstania konkursu opowiedziała Krystyna Kunicka z Działu Sztuk Plastycznych WOAK:
- Myśląc o tym konkursie chcieliśmy rozpropagować efekty organizowanych przez nas kursów na wykonywanie ozdób, ale sam pomysł zrodził się na spotkaniu w PAP Samorządowym w Warszawie, gdzie promowaliśmy nasze województwo. Poprzez formułę ogólnopolską chcieliśmy zobaczyć czy też w innych miejscach praktykuje się wykonywanie ozdób i czym się one różnią. Historia własnoręcznego zdobienia choinki nie jest taka odległa, szczególnie na naszych terenach, bo gdzieś w latach 50-tych można jeszcze było spotkać snopy zboże zamiast choinki. A choinka dopiero wchodziła, w zasadzie wcześniej na tych zachodnich terenach, na Prusach, bo przecież choinka pochodzi z Niemiec, konkretnie z Alzacji. Myślę, że warto tę tradycję popularyzować, by pokazać, że święta nie są tylko komercją, że warto je przeżywać głębiej, inaczej, że warto usiąść do wykonywania tych ozdób właśnie rodzinnie, tak jak było to kiedyś. Przez to pewnie inna będzie też atmosfera domu, gdzie rodzice z dziećmi próbują sami stworzyć tą swoją, najpiękniejszą choinkę. Myślę, że konkurs się sprawdził i wpisze się na stałe do kalendarza imprez WOAKu.

***

Nadesłane zestawy prace były umieszczone na stronach internetowych. Poprzez głosowanie internauci mogli wybrać najpiękniejszą ich zdaniem choinkę. Najwięcej głosów otrzymała praca uczniów uczęszczających do świetlicy "Smerfowe Bractwo" przy Szkoły Podstawowej nr 43 w Białymstoku -  - 12.901 głosów.

 
Nagrodę za najlepszą choinkę w głosowaniu internetowym wręczyła Halina Wyszkowska, dyrektor Departamentu Edukacji i Kultury UMWP

Ewa Babińska ze świetlicy "Smerfowe Bractwo" przy Szkoły Podstawowej nr 43 w Białymstoku:
- O konkursie dowiedzieliśmy się z internetu. Do świetlicy uczęszczają dzieci od zerówki do klasy czwartej. I w tym przekroju wiekowym byli wykonawcy ozdób. Wraz z koleżankami byłyśmy na warsztatach wykonywania ozdób w WOAKu i dzięki temu pokazałyśmy uczniom, jak i z czego można wykonać ozdoby na choinkę. Dzieciaki wykonały i ozdoby z wydmuszek i ze słomy prasowanej płaskiej, z szyszek, orzeszków, były prace z bibuły. To nie pierwsza tego typu inicjatywa, od kilku lat robimy w szkole konkurs na ozdoby choinkowe z materiałów naturalnych. Myślę, ze w kolejnej edycji konkursu Choinka Polska również weźmiemy udział.


Drugie miejsce w głosowaniu internetowym

Drugie miejsce zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie  - 5.427 głosów

O pracy nad choinką uczniów ze szkoły w Wasilkowie opowiedziała Jolanta Ejmont, nauczycielka plastyki w klasach IV, V i VI:
- O konkursie dowiedzieliśmy się dość późno z Radia Białystok i mieliśmy zaledwie kilka dni na wykonanie tych ozdób. Głównie wykonywaliśmy mikołaje z wydmuszek, ozdoby z bibuły, łańcuchy z wycinanek i kilka elementów wykonanych z masy solnej – anioły. Dzieci były bardzo zaangażowane. Choinkę tą zdobili uczniowie z klas czwartych. My corocznie przygotowujemy świąteczne kiermasze: bożonarodzeniowy i wielkanocny, na które wykonujemy zawsze własnoręczne ozdoby.W kolejnej edycji konkursu z pewnością weźmiemy udział, ponieważ wzbudził on wiele emocji i zaangażowania wśród dzieci. A przez to też rozpropagowaliśmy naszą szkołę, ponieważ konkurs ma formułę ogólnopolską.

Trzecie zaś miejsce zajęła choinka uczniów Szkoły Podstawowej w Jodłówce  - 941 głosów.

Organizator: Dział Sztuk Plastycznych Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku.

Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Podlaskiego.

Patronat medialny: Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej, Portal Internetowy „Wrota Podlasia”.

***

Więcej zdjęć nagrodzonych choinek na stronie www.e-kultura.pl.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook